Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychDziadek z Wehrmachtu. Doświadczenia zapisane w pamięci: wernisaż wystawy połączony z dyskusją w Katowicach


Historie oraz wspomnienia osób, które podczas drugiej wojny światowej służyły w armii niemieckiej, a dziś żyją na terenie Polski stały się inspiracją i kanwą wyjątkowej wystawy przedstawiającej losy byłych żołnierzy Wehrmachtu. Zapraszamy na wernisaż połączony z dyskusją już 3 grudnia br. o godz. 17:00 do Centrum Edukacyjnego IPN w Katowicach.

 

 

 

 

Wernisaż wystawy połączony z dyskusją
„Dziadek z Wehrmachtu. Doświadczenia zapisane w pamięci”
3 grudnia 2015 (czwartek) o godz. 17:00
Centrum Edukacyjne IPN im. Henryka Sławika w Katowicach
ul. Św. Jana 10 (III piętro), Katowice


70 lat po II wojnie światowej wciąż istnieją tematy tabu dotyczące tamtego czasu – wiele z nich nie zostało jeszcze poruszonych, a często tragiczne historie pojedynczych osób wraz z ich śmiercią na zawsze odeszły w niepamięć. Jednym z tych tematów była służba w Wehrmachcie, którą odbywały w czasie II wojny światowej osoby obecnie żyjące w Polsce. Według danych statystycznych w okresie wojny do Wehrmachtu powołano ok. 650 tysięcy osób, w tym około pół miliona uznawanych za Polaków. Większość z nich pochodziła z województw pomorskiego i śląskiego.

Wystawa, której celem jest zachowanie od zapomnienia ludzkich historii, powstała dzięki relacjom 48 osób z różnych regionów Polski: Górnego Śląska, Pomorza, Warmii i Mazur. Udostępnione przez nich pamiątki, zdjęcia i dokumenty, a przede wszystkim nagrane w formie audio i wideo ujmujące opowiadania świadków historii i członków ich rodzin, przedstawiają na szerokim tle historycznym, kulturowym i społecznym nieporuszone dotąd wątki. Scenariusz wystawy obejmuje, oprócz wojennych szlaków byłych członków Wehrmachtu, środowisko dorastania, czasy dzieciństwa i młodości, powroty z wojen i życie w nowej rzeczywistości. Do realizacji tego projektu wykorzystano dosłownie ostatni moment, gdyż w trakcie przygotowań wystawy kilku „dziadków z Wehrmachtu” odeszło.

Z przyjemnością informujemy, że wystawie „Dziadek z Wehrmachtu. Doświadczenie zapisane w pamięci” będzie towarzyszyć dyskusja. W dyskusji wezmą udział: świadek historii Jerzy Dudek, Grzegorz Bębnik z IPN, współautorka wystawy Magdalena Lapshin, oraz Mirosław Węcki z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego. Moderacja: Zbigniew Gołasz z IPN.

Projekt realizowany jest przy współpracy ze Stowarzyszeniem Genius Loci - Duch Miejsca w Rudzie Śląskiej, zajmującym się historycznych i kulturalnym dziedzictwem Górnego Śląska, oraz przy pomocy naszych dotychczasowych partnerów.

Wstęp bezpłatny, ilość miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia 1 grudnia br.« wsteczKONTAKT
Emilia Socha,
ifa-manager ds. kultury
w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej,
tel. 32 461 20 70,
e-mail: emilia.socha@haus.pl

PARTNERZY

Konsulat RFN w OpoluIPN Katowice