Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychPremiera filmu dokumentalnego DWPN i partnerów: „Pod presją” w TVP Historia!


Zapraszamy wraz z „Seabiscuit Produkcja filmowa” oraz TVP Historia na premierę filmu: „Pod presją” na kanale TVP Historia, 28 listopada 2015, godz. 15.50

Premiera filmu dokumentalnego pt.: „Pod presją”

28 listopada 2015 r., godz. 15.50

TVP Historia

 

Dokument historyczny, którego autorką jest Dagmara Spolniak traktuje o postaci generała Dietricha von Choltitza. Dietrich von Choltitz (ur. 9 listopada 1894, Schloss Wiese, obecnie Łąka Prudnicka, zm. 4 listopada 1966, Baden-Baden) – niemiecki wojskowy w stopniu generała piechoty, wojenny gubernator Paryża w czasie II wojny światowej. Zasłynął z tego, że sprzeciwił się wykonaniu rozkazu Hitlera, który nakazywał zniszczenie miasta, za co został skazany na karę śmierci, niewykonaną z uwagi na fakt znajdowania się w niewoli. Założeniem filmu nie jest pokazanie śląskiego generała jako "bohatera bez skazy i zmazy" z gatunku kawalera Pierre'a de Bayard i pomników w Grenoble. Projekt filmu nie zakłada jednoznacznej opowieści i apologetyzacji dokonań von Choltitza (wątek Rotterdamu, Sewastopola czy Normandii), jednak to, co ze współczesnej optyki wydaje się istotne: "reorientacja" i ochrona Paryża przed totalnym zniszczeniem. A to gest nie do przecenienia, wychodzący poza wiedzę z Wikipedii, gest, który uznano za jeden z filarów francusko – niemieckiego pojednania i idei zjednoczonej Europy.

W filmie, nie braknie odniesień do Leclerca, Rol-Tanguy, powstańców, jednak to gubernator Paryża i jego Hamletowska decyzja jest jego osią. Generał miasta nie zniszczył, chociaż mógł, i do dzisiaj jest wielką niewiadomą, czy uczynił to z miłości do Paryża, czy dla kalkulacji.

 

Von Choltitz jest poniekąd pretekstem do opowieści o europejskim wymiarze historii Górnego Śląska, o jego przodkach ze starej śląskiej rodziny Sedlnitzky von Choltitz herbu Odworąż, wreszcie o losach zamku w Łące Prudnickiej, w którym urodził się w 1894 roku.

 

Zapraszamy Państwa, dnia 28 listopada o godz. 15.50 na kanale TVP Historia odbędzie się premiera filmu. Film jest polskojęzyczny z niemieckimi napisami.

 

Scenariusz i reżyseria: Dagmara Spolniak

Zdjęcia i montaż: Dariusz Kuczera

Dżwięk: Grzegorz Kubaszko, Paweł Nafus

Muzyka: Paris Music

Występują: Piotr Paisdzior, Dawid Krupiarz

 

 « wsteczKONTAKT

Kontakt: Beata Woźniak

tel. 77 40 25 105

e-mail: beata.wozniak@haus.pl

PARTNERZY

Partner:

 

 

 

 

 

 

 

 

Finansowanie: