Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychWarsztaty dla nauczycieli z woj. śląskiego i opolskiego


Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Instytut Goethego w Krakowie zapraszają 25 listopada do Opola i 26 listopada 2015 roku  do Gliwic na warsztaty dla nauczycieli i przyszłych pedagogów z województwa śląskiego i opolskiego pt.: „II wojna światowa oczami świadków czasu”. Uwaga! Wolne miejsca już tylko na warsztaty w Opolu!

 

 

  

Warsztaty dla nauczycieli z woj. śląskiego i opolskiego pt.:
II wojna światowa oczami świadków czasu

25 listopada (środa) 2015 r. godz. 10:00-17:00
Siedziba Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, ul. 1 Maja 13/2 w Opolu

26 listopada (czwartek) 2015 r. godz. 10:00-17:00
Siedziba Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, ul. Bojkowska 37 w Gliwicach

 

Publikacja Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt.: „II Wojna Światowa we wspomnieniach mieszkańców Górnego Śląska” jest II tomem z serii wydawniczej ukazującej się w ramach projektu „Archiwum Historii Mówionej”. W tym zbiorze można znaleźć poruszające relacje mieszkańców Górnego Śląska obejmujące lata 1939-1945, koncentrujące się na przebiegu II wojny światowej oraz pierwszych miesiącach po jej zakończeniu. Większość relacji ukazuje czas wojny z perspektywy ludzi młodych, jakimi byli wówczas nasi świadkowie czasu. Autorzy wspomnień posługiwali się dogodnym dla siebie językiem, stąd część relacji została spisana po polsku, kilka po niemiecku, nie brakuje też wypowiedzi w gwarze śląskiej. Publikowane relacje zostały też wzbogacone o przypisy, w których czytelnik znajdzie wyjaśnienia wymienianych przez respondentów pojęć, zjawisk, nazw.

Celem projektu jest organizacja warsztatów dla nauczycieli i przyszłych pedagogów z województwa śląskiego i opolskiego, dotyczących przeprowadzenia kreatywnych zajęć pedagogicznych z dziećmi i młodzieżą , z wykorzystaniem wywiadów świadków czasu II wojny światowej.

Każdy z uczestników warsztatów otrzyma bezpłatny egzemplarz książki „II Wojna Światowa we wspomnieniach mieszkańców Górnego Śląska” wraz z płytą CD  do wykorzystania w pracy
z uczniami.

W ramach projektu zaplanowano przeprowadzenie jednodniowych warsztatów w języku polskim.

Prowadząca:
dr Anna Gołębiowska
Adiunkt w Pracowni Dydaktyki Historii Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego;
dydaktyk historii i nauczyciel przedmiotów historia, wiedza o społeczeństwie i historia
o społeczeństwo w Zespole Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu.

Za udział w projekcie pobierana jest opłata w wysokości 20 zł.

Uwaga! Ilość miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa oraz uiszczenie opłaty do 20 listopada br.« wsteczKONTAKT
Anna Niemiec,
manager projektu,
e-mail:anna.niemiec@haus.pl,
tel. 32 461 20 70,
faks: 32 461 20 71
DO POBRANIA

Formularz zgłoszeniowy - Opole [.doc]

Formularz zgłoszeniowy - Gliwice [.doc]