Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychSpotkanie z dyrygentem Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem


17 listopada br. w Zabrzu, w Galerii Muzeum Miejskiego Café Silesia gościem kolejnego spotkania w ramach projektu „Wszyscy jesteśmy Ślązakami – Wir alle sind Schlesier” będzie Stanisław Rybarczyk - dyrygent, animator kultury, menedżer, pedagog, pomysłodawca wielu działań podejmowanych na rzecz dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego.

 

 

 

 

 

Spotkanie ze Stanisławem Rybarczykiem
w ramach projektu „Wszyscy jesteśmy Ślązakami – Wir alle sind Schlesier”
17 listopada (wtorek) 2015 roku, godz. 17:30
Galeria Muzeum Miejskiego Café Silesia, Zabrze, ul. 3 Maja 6

W ostatnich latach zaobserwować można wzrost zainteresowania „małą ojczyzną” – jej historią i teraźniejszością, tradycją i kulturą, zabytkami i wybitnymi postaciami z nią związanymi. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Śląska Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zainicjował w 2014 r. cykl spotkań pod wspólnym tytułem: „Wir alle sind Schlesier – wszyscy jesteśmy Ślązakami”. W ramach tego projektu prezentowane są sylwetki ludzi nieprzeciętnych, w których życiorysy w różny sposób wpisał się Śląsk – dla jednych jako miejsce urodzenia, dla innych zaś jako miejsce, w którym odnaleźli swoje życiowe przeznaczenie.

Pierwszym tegorocznym gościem będzie Stanisław Rybarczyk - dyrygent, animator kultury, menedżer i pedagog. Wśród jego licznych inicjatyw i dokonań warto zwrócić szczególną uwagę na te, które wpisują się w działania na rzecz dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego, współpracy międzynarodowej i międzykulturowej.

Od 1996 r. jest dyrygentem i dyrektorem artystycznym założonego przez siebie Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu – jedynego chóru synagogalnego w Polsce.

Od 2000 r. prowadzi Polsko-Niemiecką Młodą Filharmonię Dolny Śląsk.

Wspólnie z Jerzym Kichlerem zainicjował powstanie Fundacji „Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań”. W ramach jej działania powołał do życia cykl „Biblia i Muzyka”, był pomysłodawcą warsztatów „Śpiewaj z rabinem, pastorem i księdzem”, założył ponadto Salon Dzielnicy Wzajemnego Szacunku.

Moderatorem spotkania będzie ks. dr Piotr Górecki, historyk, archiwista Kurii Diecezjalnej w Gliwicach.

Wstęp wolny, lecz liczba miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie przybycia (mailem lub telefonicznie) do dnia 12 listopada br.« wsteczKONTAKT
Michał Matheja
tel.: 32 461 20 70,
fax: 32 461 20 71,
e-mail: michal.matheja@haus.pl
PARTNERZY


Konsulat RFN Opole


Muzeum Miejskie w Zabrzu


Patronat Medialny:


Głos Zabrza i Rudy Śląskiej