Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychJedyna taka debata o roli MN w regionie z udziałem gości z Węgier i Rumunii, 22 czerwca 2015 r., o godz. 12.00 w Opolu!


Debata „Mniejszości barometrem rozwoju regionów?” z okazji 25lecia Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, dnia 22 czerwca 2015 r., w Opolu.

 

Rok 2015 to rok obchodów 25-lecia Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim. Nie byłoby tej rocznicy, gdyby nie przemiany roku 1989, w Europie Środkowo-Wschodniej i w Polsce. Dzięki m.in. tym przemianom demokratycznym, mniejszości narodowej i etniczne w Polsce, w tym Niemcy na terenach RP, mogli ponownie oficjalnie zaistnieć na mapie kulturalno-społecznej kraju. Województwo Opolskie, jako teren licznie zamieszkiwany przez Niemców w Polsce, odzyskał swoją unikatową markę w skali europejskiej. Po 25 latach oficjalnego funkcjonowania Niemców w realiach demokracji i pluralizmu społecznego, przyszedł czas na publiczną debatę w gronie osobowości życia regionalnego i europejskiego na temat tego, czy Górny Śląsk, a w tym Woj. Opolskie, jako jego rdzenna, historyczna część, wykorzystało wszystkie szansy i możliwości rozwoju pod względem swego unikanego wymiaru i potencjału społecznego.

„Mniejszości barometrem rozwoju regionów?” debata z okazji 25lecia Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim” będzie pierwszym podsumowaniem realnego wpływu „ilościowego” (wymiar ekonomiczny, gospodarczy) i „jakościowego” (wymiar kulturowy i kulturalny) mniejszości niemieckiej na współczesne Woj. Opolskie, dokonanym na arenie regionalnej i przy aktywnym współudziale przedstawicieli mniejszości niemieckiej z Węgier i Rumunii.

Gośćmi debaty będą m.in.: Astrid Fodor, Mer Miasta Sybina/Hermannstadt z Rumunii, Olivia Schubert, p.o. Przewodniczącego Krajowego Samorządu Niemców na Węgrzech, Andrzej Buła, Marszałek Województwa Opolskiego (tbc), prof. dr hab. Romuald Jonczy, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Rafał Bartek, Przewodniczący Zarządu TSKNu na Śląsku Opolskim.

Debata odbędzie się 22 czerwca 2015, o godz. 12.00, w Sali Orła Białego/Ostrówek, UMWO ul. Piastowska 14, w Opolu. 

W załączeniu znajdą Państwo program debaty oraz kartę zgłoszenia uczestnictwa. Debata będzie tłumaczona symultanicznie w językach polski i niemiecki. Wstęp wolny, po debacie zapraszamy na poczęstunek. Termin zgłaszania uczestnictwa: do 17 czerwca br.« wsteczKONTAKT

Beata Woźniak

tel.: +48 77 40 25 105+48 77 40 25 105

faks: 77 40 25 115

e-mail: beata.wozniak@haus.pl

DO POBRANIA

Program:

program[.doc]

Karta potwierdzenia uczestnictwa:

karta[.doc]

PARTNERZY

Partner:

 

 

 

 

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim

 

Finanowanie:

 

 

 

Źródłem finansowania projektu są środki Mniejszości Niemieckiej będące w dyspozycji Fundacji Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych pochodzące z wcześniejszych dotacji Rządu Niemieckiego

 

Patronat medialny: