Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychPokaz filmu „Cicho pod prąd” i rozmowa z reżyserami w Opolu, Katowicach i Gliwicach


W ramach cyklu „HAUSbesuche-Spotkania DOMowe” Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zaprasza na film „Cicho pod prąd” w reżyserii Tomasza Kyci i Roberta Żurka.

 

 

 

 

 

 

 

 2 czerwca (wtorek) godz. 18:00, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu,
ul. Piastowska 20
Gość specjalny: ks. Wolfgang Globisch

3 czerwca (środa) godz. 11:00, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach,
ul. W. Pola 65

3 czerwca (środa) godz. 18:00, Willa Caro w Gliwicach,
ul. Dolnych Wałów 8a

 

Urodzony w Gliwicach Tomasz Kycia, dziennikarz, autor licznych materiałów telewizyjnych, radiowych i prasowych dotyczących stosunków polsko-niemieckich, moderator programu „Wiadomości z Polski” wyprodukował wraz dr Robertem Żurkiem z Chorzowa, historykiem, publicystą i pracownikiem IPN-u, film dokumentalny „Cicho pod prąd”. Film z 2009 r. opisuje pielgrzymkę „Akcji Znaku Pokuty” z 1965 r., kiedy to kilkudziesięciu młodych obywateli NRD odbyło podróż rowerem, zaczynając od Zgorzelca, przez Górę Św. Anny, Gliwice i Katowice, aż do byłego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu - tym samym wyrazili swój sprzeciw wobec zbrodni ojców. Podróż odbyła się bez udziału mediów i nie dla rozgłosu. Akcją „cicho pod prąd” sprzeciwili się większości, która w tym czasie krytycznie odnosiła się do polsko-niemieckich relacji. Po pokazie filmu odbędzie się rozmowa z reżyserami. W Opolu gościem specjalnym będzie ks. Wolfgang Globisch, który w roku 1965 r. pomógł uczestnikom „Akcji Znaku Pokuty”.

Film jest polskojęzyczny i trwa 50 min. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie przybycia (mailowo na adres: haus@haus.pl bądź telefonicznie na numer: 32 461 20 70) do dnia 1 czerwca 2015 br.« wsteczKONTAKT
email: haus@haus.pl

tel.: 32 461 20 70

PARTNERZY

Organizatorzy:


Willa CaroWojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu

 

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności


Partnerzy:


Konsulat RFN w Opolu


Preuss Produktion