Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychZapraszamy na spotkanie dyskusyjne w Opolu wokół książki pt.: „Górny Śląsk i Wielka Wojna. Fotografie Antona Kubika”Książka pt.: „Górny Śląsk i Wielka Wojna. Fotografie Antona Kubika”pod redakcją Moniki i Sebastiana Rosenbaum, to zbiór unikatowych fotografii Antona Kubika, które powstaływ większości ponad 100 lat temu, w przededniu, w trakcie i tuż po zakończeniu pierwszej wojny światowej.

 

 

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z Muzeum Śląska Opolskiego zapraszająna spotkanie wokół książkipt.: „Górny Śląsk i Wielka Wojna. Fotografie Antona Kubika”

 

Miejsce:Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu

Data: 21 maja 2015r.(czwartek)

Godzina: 17.00

Goście spotkania: Monika Rosenbaum, Sebastian Rosenbaum oraz dr Bernard Linek

Moderator: dr Bogusław Tracz, Instytut Pamięci Narodowej, Katowice

 

Odnalezione na strychu jednego z podtarnogórskich domów unikatowe klisze szklane z okresu

Wielkiej Wojny zawierają obraz frontu wschodniego widziany oczyma górnośląskiego żołnierza. Ale zdjęcia Antona Kubika mają szerszą, nie tylko wojenną tematykę: łączą odległe pola bitew z mikrospołecznością jednej z wiosek Górnego Śląska w dobie schyłku Cesarstwa Hohenzollernów. Przynoszą wyjątkowy i spójny przekaz fotograficzny. Przypominają, że wojna to nie tylko żołnierze na froncie, ale także „Heimatfront” – rodziny, oczekujące, czasem na próżno, na powrót bliskich z wojny. Prezentowany tom nie ogranicza się tylko do zdjęć: dużą rolę odgrywają  również teksty, które komentują bogaty wybór ilustracji, omawiając początki fotografowania jako amatorskiej pasji, rolę fotografii w czasie Wielkiej Wojny, jak również codzienność służby wojskowej na froncie wschodnim i życie codzienne oraz obyczaje na Górnym Śląsku w tamtym czasie.

 

Zapraszamy na spotkanie dyskusyjne, przypominając iż ten wyjątkowy i elegancko wydany album można zakupić w cenie 37,00 zł w siedzibach DWPN w Opolu i Gliwicach.

Prosimy o potwierdzenia przybycia do dnia: 20.05.2015r.« wsteczKONTAKT

Patrycja Wiencek-Baron

Tel.: +48 (77) 402 51 05

partycja.wiencek@haus.pl

DO POBRANIA

Zaproszenie:

zaproszenie[.pdf]

PARTNERZY

 

Finansowanie:

 

 

 

 

Partnerzy:

 

 

 

Muzeum Śląska Opolskiego