Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychŻegnamy śp. prof. Władysława Bartoszewskiego – „sprawiedliwego architekta” porozumienia polsko-niemiecko-żydowskiego.


24 kwietnia 2015 r., w wieku 93 lat, odszedł od nas prof. Władysław Bartoszewski - ikona polskiej demokracji, wielki Polak i Europejczyk, niezłomny w walce o prawdziwe zjednanie między Polakami, Niemcami i Żydami.

Jego biografią można by obdzielić kilka osób. Pobyt w obozie koncentracyjnym w Auschwitz-Birkenau, pomoc Żydom w "Żegocie", udział w powstaniu warszawskim, wieloletnia działalność opozycyjna w czasach PRL. Przypłacił to więzieniem w czasach stalinizmu i internowaniem w stanie wojennym. W wolnej Polsce dwukrotnie był ministrem spraw zagranicznych, senatorem. Odznaczony Orderem Orła Białego, Honorowy Obywatel Izraela.

 

"On, były więzień Auschwitz, podał nam rękę w geście pojednania" - napisał w swoim liście kondolencyjnym Joachim Gauck, Prezydent Republiki Federalnej Niemiec. „W centrum jego zainteresowania zawsze znajdował się człowiek. Wspólnie z naszymi polskimi przyjaciółmi opłakujemy wielkiego przyjaciela ludzi” - napisał na zakończenie listu Gauck.

 

Zarząd, Dyrektor Generalny i pracownicy Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej z głębokim żalem żegnają śp. prof. Władysława Bartoszewskiego. Zostawił po sobie dziedzictwo niezłomności w budowaniu prawdziwego polsko-niemieckiego zbliżenia ponad podziałami, za co zawsze będziemy mu wdzięczni. Będziemy też ciepło wspominać wizytę prof. Bartoszewskiego w progach DWPN, 4 listopada 2008 r., kiedy to nasza instytucja obchodziła 10-lecie działalności. Znamienity gość skierował wtedy do zebranych apel, iż „trzeba działać na rzecz dalszego porozumienia i pojednania, bo bezczynność oznacza zastój i utratę szans”.

 

 Aby uczcić pamięć prof. Władysława Bartoszewskiego wspólnie z Muzeum Śląska Opolskiego organizujemy spotkanie pt.: „Niezłomność i odwaga pojednania” – poświęcone postaci i dziełu życia prof. Władysława Bartoszewskiego, które odbędzie się 30 kwietnia 2015 r., (czwartek) o godz. 17.00 w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Szczegóły dotyczące tego spotkania znajdą Państwo TUTAJ. 

« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej