Logo DWPN 1%

Seminarium "Quo vadis, Europo?"
Dodaj do ulubionychW dniach 2 - 3 grudnia w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach odbędzie się seminarium "Quo vadis, Europo?" z udziałem ekspertów z Polski i z zagranicy. Seminarium, organizowane przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i Polską Fundację im. Roberta Schumana, służy wzmocnieniu zainteresowania tematem przyszłości Unii Europejskiej oraz sprawą Traktatu ustanawiającego Konstytucję dla Europy.

Jest to kontynuacja debat o tym, po co Europejczykom Konstytucja. Debaty połączone są z koniecznymi rozważaniami społeczeństwa obywatelskiego na temat możliwych sposobów przezwyciężenia kryzysu UE. Skąd wziął się ów kryzys? Czy bezpośrednio spowodowało go odrzucenie Traktatu Konstytucyjnego przez Francuzów i Holendrów? Czy może mamy do czynienia z poważnym kryzysem przywództwa w Europie?

Seminarium jest wydarzeniem niejako podsumowującym trzy debaty konstytucyjne, które odbyły się: 21.10. w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, 28.10. na Uniwersytecie Śląskim oraz 9.11. na Uniwersytecie Opolskim.

Podczas seminarium zaproszeni eksperci wygłoszą referaty dotyczące konstrukcji Unii Europejskiej, jej aktualnych problemów (budżet, kryzys przywództwa, deficyt demokracji), planów na przyszłość (np. kolejne rozszerzenie), a także kwestii ratyfikacji Traktatu Konstytucyjnego; wspólnie zastanowimy się nad tym, jak można przezwyciężyć trudny czas dla Europy.

W związku z ograniczoną liczbą miejsc prosimy o potwierdzenie uczestnictwa drogą mailową lub telefonicznie. Istnieje możliwość uczestniczenia zarówno w obu dniach seminarium, jak i w jednym, wybranym dniu seminarium.


« wsteczKONTAKT
Anna Antoniak-Tannenberg,

tel.: (032) 232 49 02 w. 222,

e-mail: anna.antoniak@haus.pl