Logo DWPN 1%

Akademia Dziennikarska
Dodaj do ulubionychAkademia Dziennikarska to tygodniowe warsztaty skierowane do młodych adeptów dziennikarstwa, studentów tego kierunku oraz wszystkich tych, których interesuje magia świata mediów.

Akademia odbyła się w dniach 19 - 24 września 2005 r. w Gliwicach, Warszawie i Krakowie i spotkali się na niej młodzi ludzie z Polski i Niemiec.

Uczestnictwo w Akademii było bezpłatne, jednak ilość miejsc ograniczona. W kwietniu ogłosiliśmy konkurs nt.: "Moja kariera w mediach". Forma wypowiedzi była dowolna - braliśmy pod uwagę zarówno formę pisemną - felieton, krotki reportaż, opowiadanie, czy wywiad (do 3000 znaków), jak i krótkie dźwięki radiowe i nagrania telewizyjne (do 3 minut). Termin nadsyłania prac minął 15 lipca br. Napłynęło do nas przeszło 70 prac z Polski, Niemiec i Ukrainy. Jury wybrało 25 najlepszych prac.

Akademia byłs okazją do niecodziennego spojrzenia na dziennikarstwo. Referaty wybitnych wykładowców polskich uczelni przeplatane były wypowiedziami znanych polskich dziennikarzy. W głównej mierze chodziło nam o pokazanie zasady tworzenia czasopism i zapoznanie z warsztatem pracy dziennikarza mediów elektronicznych. Zdradziliśmy także tajniki zawodu dziennikarza - zawodu, który jest pasją, sposobem życia czy nawet powołaniem do szczególnej postawy wobec otaczającej rzeczywistości świata polityki, nauki, kultury.

Akademia podzielona była na dwie części:

  • pierwsza z nich - "Dziennikarskie abecadło" - odbyła się w gliwickiej siedzibie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, gdzie uczestnicy Akademii wzięli udział w cyklu wykładów i warsztatów poświęconych tajnikom pracy dziennikarza;
  • druga część - "Informacje i Prowokacje - radio, telewizja i prasa od kuchni" - to praktyczna część Akademii, podczas której uczestnicy odwiedzili największe polskie redakcje w Warszawie i Krakowie.« wsteczKONTAKT
Dagmara Sokołowska, ul. Rybnicka 27,
44-100 Gliwice, tel.: (032) 232-49-02 w. 105, fax: (032) 232-49-01 , e-mail: dagmara.sokolowska@haus.pl

DO POBRANIA

Program Akademii