Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychPublikacja "Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej - wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku"

Żyjąc w piłkarskiej atmosferze  ME 2012 zachęcamy do zapoznania się z publikacją pt.: "Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej - wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku", która została zaktualizowana o nowe współczesne postacie górnośląskiego futbolu.

 

 

 

 

 

Paweł Czado pisze w książce: „Każdy kibic wie, że nie ma drugiego takiego miejsca jak Górny Śląsk. Tysiące talentów, setki klubów, mecze grane szmaciankami na hasiokach... Skomplikowana historia tej ziemi odciska wyraźne piętno na dziejach piłki nożnej i losach ludzi z nią związanych.
Życiorysy sławnych śląskich piłkarzy, reprezentantów Polski i Niemiec, wcale się nie różniły od losów zwykłych Ślązaków.. Do życia wielu z nich brutalnie wkroczyła polityka, z reguły zupełnie im obojętna. Richard Malik, Ewald Cebula czy Gerard Cieślik nie wybierali czasów, w których przyszło im żyć – oni kochali futbol z całych sił i chcieli tylko grać w piłkę. To o nich jest ta książka.”

Z okazji odbywających się w 2006 roku w Niemczech Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej przygotował dwujęzyczną publikację oraz wystawę pt.: „Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej. Sport i polityka na Górnym Śląsku”. Od tego czasu minęło już parę lat, jednakże temat pozostaje po dzień dzisiejszy niezmiernie aktualny oraz fascynujący. Zarówno publikacja jak i wystawa cieszą się dużą popularnością inspirując nie tylko nas do dalszych przedsięwzięć na tym obszarze. W związku z organizowanymi przez Polskę i Ukrainę w 2012 roku Mistrzostw Europy zdecydowaliśmy się, aby nie tylko zaktualizować naszą publikację zapewniając jej czytelność, lecz także powiększyć ją i towarzyszącą jej wystawę o dalsze postacie górnośląskiego futbolu – niektóre z nich aktualnie reprezentują Polskę lub Niemcy. Pokazujemy tym, że temat polsko-niemieckich powiązań w sporcie pozostaje wciąż aktualny, wzbudza emocje w obu narodach oraz stanowi ogromny wspólny punkt odniesienia wielokulturowej tożsamości mieszkańców regionu. Mamy nadzieję, że zarówno niniejsza publikacja jak i towarzysząca jej wystawa, przybliżą Państwu zawiłe dzieje górnośląskich piłkarzy w XX wieku aż po czasy dzisiejsze. To próba ukazania powikłanej historii tego regionu oraz jego mieszkańców i stosunków polsko-niemieckich w odmiennej formie, bo przez pryzmat historii sportu na Górnym Śląsku. Historia życia górnośląskich futbolistów oraz ich kariery sportowe pokazują, jak wielki wpływ miały wydarzenia polityczne i historyczne na bieg indywidualnych losów górnośląskich sportowców. Ich osiągnięcia piłkarskie w świetle polityki historycznej i najnowszej są wielce pouczającą lekcją historii regionalnej, w której jest miejsce na otwarty dialog wpisujący się w debatę o naszym wspólnym górnośląskim dziedzictwie kulturowym.

Publikacja została wydana również w języku niemieckim.

 

Cena: 20 zł

Publikacja wydana dzięki wsparciu finansowemu ze strony

Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu
ze śródków budżetu federalnego Republiki Federalnej Niemiec,
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego
oraz Muzeum Górnośląskiego w Ratingen-Hösel« wsteczKONTAKT
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
ul. Bojkowska 37
44-100 Gliwice
tel.: (32) 461 20 70
fax: (32) 461 20 71
haus@haus.pl

lub

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
ul. 1 Maja 13/2
45-068 Opole
tel.: (77) 402 51 05
fax: (77) 402 51 15
haus-opole@haus.pl