Logo DWPN 1%

Kompendium wiedzy o Górnym Śląsku!
Dodaj do ulubionychNiniejszym pragniemy zaproponować Państwu wyjątkowe kompendium wiedzy o Górnym Śląsku, w skład którego wchodzą publikacje Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej: „Historia Górnego Śląska. Polityka, gospodarka i kultura regionu europejskiego” oraz „Atlas Historyczny Górny Śląsk w XX wieku. Zbiór map edukacyjnych”

 

 

 

 

 

 

Kompendium wiedzy o Górnym Śląsku to zestaw dwóch publikacji Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej: „Historia Górnego Śląska. Polityka, gospodarka i kultura regionu europejskiego” oraz „Atlas Historyczny Górny Śląsk w XX wieku. Zbiór map edukacyjnych”. W 2011 roku ukazała się publikacja „Historia Górnego Śląska. Polityka, gospodarka i kultura regionu europejskiego”, która okazała się absolutnym hitem wydawniczym i cieszy się do dnia dzisiejszego ogromnym zainteresowaniem. Nad przebiegiem prac nad publikacją i kwestią merytoryczną czuwali znawcy tematu, znamienici profesorowie ze znaczącym dorobkiem naukowym: po stronie polskiej prof. Ryszard Kaczmarek z Uniwersytetu Śląskiego; po stronie niemieckiej prof. Joachim Bahlcke z Uniwersytetu w Stuttgarcie, oraz po stronie czeskiej prof. Dan Gawrecki z Uniwersytetu w Opawie. Celem pierwszej tego typu publikacji jest szczególna próba zmiany negatywnego postrzegania wielokulturowego, w tym także niemieckiego dziedzictwa Górnego Śląska, co powinno się przyczynić do wzmocnienia poczucia tożsamości regionalnej i jej dowartościowania w imię owocnej współpracy polsko-niemieckiej, jak i polsko-czeskiej.

„Atlas Historyczny Górny Śląsk w XX wieku. Zbiór map edukacyjnych” przyczynia się do popularyzacji wielokulturowej przeszłości regionu, prezentując przy tym w atrakcyjnej, graficznej formie wydarzenia, które wpłynęły na losy setek tysięcy mieszkańców regionu. Atlas zwraca uwagę również na sferę spraw delikatnych i ważnych w Polsce aktualnie, poszerzając tym samym wiedzę historyczną jej odbiorców na temat zawiłych losów regionu. Forma dostosowana jest do głównego odbiorcy, czyli młodzieży szkolnej. Co za tym idzie autorzy publikacji - Marcin Kordecki oraz Dawid Smolorz przy wsparciu redaktorów kartograficznych Dariusza Przybytka oraz Anny Osowskiej profesjonalnie zadbali o odpowiednią graficzną atrakcyjność atlasu. Jako terytorium Górnego Śląska autorzy przyjęli obszar następujących, funkcjonujących w pierwszej połowie XX w. jednostek administracyjnych: niemieckiej prowincji górnośląskiej, polskiego województwa śląskiego oraz czechosłowackiego kraju śląskiego.

Kompendium wiedzy o Górnym Śląsku można zakupić w biurze DWPN w Gliwicach i Opolu w cenie 115 zł.
« wstecz


HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej