Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychBezpłatny egzemplarz „Atlasu Historycznego Górnego Śląska w XX wieku. Zbiór map edukacyjnych”

Serdecznie zachęcamy wszystkie szkoły z woj. śląskiego i opolskiego do odbioru bezpłatnego egzemplarza Atlasu. Atlas należy odbierać osobiście po wcześniejszym skontaktowaniu się z sekretariatem DWPN w Gliwicach lub w Opolu.

 

 

 

 

 

 

Mimo iż od ponad 20 lat istnieje możliwość przekazywania historycznej prawdy dotyczącej wielokulturowych regionów Polski, wiele wątków z przeszłości Górnego Śląska ciągle jeszcze pozostaje nieznanych nawet dla dużej części jego mieszkańców. Nasz historycznie opracowany „Atlas Historyczny Górny Śląsk w XX wieku. Zbiór map edukacyjnych” przyczynia się do popularyzacji wielokulturowej przeszłości regionu, prezentując przy tym w atrakcyjnej, graficznej formie wydarzenia, które wpłynęły na losy setek tysięcy jego mieszkańców. Atlas zwraca uwagę również na sferę spraw delikatnych i ważnych w Polsce aktualnie, poszerzając tym samym wiedzę historyczną jej odbiorców na temat zawiłych losów regionu. Wydarzenia przełomu lat 80. i 90., spotkanie w Krzyżowej i późniejsze podpisanie polsko-niemieckiego traktatu granicznego, to wydarzenia, które ukształtowały dzisiejszy charakter Górnego Śląska i niesłuszne popadły w zapomnienie.

Atlas Górnego Śląska, przedstawiający w formie graficznej najważniejsze zagadnienia z XX-wiecznej historii regionu, jest wydawnictwem, jakiego na rynku nie było od wielu dziesięcioleci. Ponadto jesteśmy przekonani, że użycie atlasu na lekcjach regionalnych w śląskich szkołach pomoże rozwinąć temat podjęty już z pomocą mapy ściennej i ułatwi odpowiedzieć na pytanie, czym jest Górny Śląsk z geograficznego punktu widzenia. Każdy zainteresowany będzie mógł poszerzyć wiedzę zarówno geograficzną, jak i historyczną na temat zawiłych losów regionu.

Szkoły, które nie odebrały jeszcze darmowego egzemplarza Atlasu, mogą otrzymać jeden egzemplarz nieodpłatnie. Atlas należy odbierać osobiście po wcześniejszym skontaktowaniu się z sekretariatem DWPN w Gliwicach lub w Opolu.


« wsteczKONTAKT

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
ul. Bojkowska 37 (Nowe Gliwice)
44-100 Gliwice
tel.: 32 461 20 70
fax:  32 461 20 71
e-mail: haus@haus.pl

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
ul. 1 Maja 13/2
45-068 Opole
tel.: 77 402 51 05
fax: 77 402 51 15
e-mail: haus-opole@haus.pl
PARTNERZY

Wydawca:


Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej


Współwydawca


Instytut Pamięci Narodowej


Partner:


Konsulat Generalny RFN w Opolu


Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego