Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychWystawa „Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej – wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku w XX wieku” w Katowicach.

Z przyjemnością informujemy, że w dniach 4 do 25 września 2014 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej prezentowana będzie wystawa Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt. „Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej – wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku w XX wieku”. Uroczysty wernisaż wystawy odbędzie się 11 września br.

 

 

 

 

 

 

Wernisaż wystawy pt.:
„Górnośląscy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej- wczoraj i dziś.

Sport i polityka na Górnym Śląsku w XX wieku”
11 września br
. 2014
Miejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 30,
ul. Rybnicka 11, Katowice-Śródmieście

 

Wystawa, jako ważny element pamięci historycznej, prezentuje codzienne życie mieszkańców dawnego polsko-niemieckiego obszaru przygranicznego w latach 1922-1939. Po burzliwym czasie powstań i plebiscytu, jesienią 1921 roku obradująca w Genewie Rada Ambasadorów ustaliła ostateczny przebieg polsko-niemieckiej granicy na Górnym Śląsku. Zrośnięty od stuleci, wielokulturowy region miał odtąd funkcjonować w ramach dwóch różnych organizmów państwowych. W tym polsko-niemieckim konflikcie nie było zwycięzców, bowiem nowe wytyczenie granicy nie zadowoliło żadnej ze stron. W ramach operacji, jakiej dotąd nie znał świat, i którą porównać można z podziałem Berlina, w poprzek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego - jednej z największych aglomeracji Europy - przeciągnięto granicę wijącą się dosłownie między domami, podwórkami i zakładami przemysłowymi. Polsko-niemiecka granica na Górnym Śląsku istniała jedynie 17 lat. Od 1922 roku Górnoślązacy posiadają różne paszporty, służą w różnych armiach, w sporcie reprezentują różne barwy narodowe.

Wystawę można zwiedzać od 11 do 18 września br.

Serdecznie zapraszamy!« wstecz


HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej