Logo DWPN 1%

Po premierze powieści „Legendy ojców”
Dodaj do ulubionychPonad 100 osób uczestniczyło 27 września br. polskiej premierze powieści „Legendy ojców”. Z jej autorem, Kolią Mensingiem, rozmawialiśmy o opowiadaniu historii poprzez losy własnej rodziny i o trupach w szafie, które ukrywa każda rodzina.

 

 

 

 

 

 

HAUSbesuche – Spotkania DOMowe.
Polska i niemiecka kultura w dialogu

27 września 2013 r. w Bibliotece Śląskiej

 

Z autorem Kolją Mensingiem, Zofią Matejewską, tłumaczką książki oraz z Thomasem Schulzem z Niemieckiego Forum Kultury dyskutowano o trupach w szafie każdej rodziny, trudnym poszukiwaniu śladów tych trupów i o tym jak ważne jest rozmawianie z rodzicami i (wy)pytanie o historię własnej rodziny, ale przede wszystkim jak powstała z tego powieść „Legendy ojców” - powieść, która przełamuje świadomie milczenie o historii.

Ta książka, stwierdził Thomas Schulz, to początek nowego nurtu, nowego tona opowiadania o histori dziadków i wielkiej historii XX. wieku. Jest to perspektywa generacji wnuków, generacji, która nie zadaje sobie pytania, czy jest dumna, czy wstydzi się dziadka z Wehrmachtu, tylko stwierdza fakt, że ma.

Ponad 100 osób uczestniczyło w trzecim w tym roku spotkaniu z cyklu „HAUSbesuche – Spotkania DOMowe”, mającego na celu przybliżanie tematyki wspólnej, polsko-niemieckiej historii Górnego Śląska oraz prezentację dokonań w przestrzeni kultury i sztuki zarówno niemieckiej jak i polskiej, i przysłuchiwało się oraz uczestniczyło w dyskusji moderowanej przez Adama Szaję z TVS i redaktora naczelnego smakksiazki.pl.

 

Wywiad z Kolią Mensingiem ukazał się w Gazecie Wyborczej 4 października i jest dostępny na stronie katowice.gazeta.pl
« wstecz


HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej