Logo DWPN 1%

IX Międzynarodowy Festiwal „Jazz w Ruinach”
Dodaj do ulubionych„Wspaniały wieczór” - tak można określić piątkowy koncert zespołu Mo`Blow i duetu Matthias Schriefl & Tamara Lukasheva, zorganizowany w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu „Jazz w Ruinach" z okazji obchodów 15-lecia działalności Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej

 

 

 

 

 

 

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej z okazji obchodów 15-lecia działalności współorganizował 9 sierpnia 2013 roku „Dzień niemiecki” festiwalu „Jazz w Ruinach”. Koncert odbył się w Gliwicach, a dokładniej w murach magicznych Ruin Teatru Victoria w Gliwicach. Jak tym razem wyglądał ten dzień pełen emocji? Jak zawsze było wyjątkowo! Formacja Mo`Blow oraz duet Matthias Schriefl & Tamara Lukasheva urzekli swoją muzyką oraz żywiołowością wszystkich gości Festiwalu. Brawa mówiły same za siebie.

 

MATTHIAS SCHRIEFL I TAMARA LUKASHEVA

Niemiecko-ukraiński duet w składzie: pochodząca z Odessy wszechstronna wokalistka Tamara Lukasheva, która od trzech lat mieszka w Kolonii oraz pochodzący z Alp Algawskich (południe Niemiec) multiinstrumentalista Matthias Schriefl. Repertuar tej niezwykłej pary składa się z oryginalnych kompozycji zawierających elementy ludowe krajów pochodzenia tych dwóch muzyków jazzowych. W swej muzyce łączą także standardowe elementy jazzowe oraz pop.

Tamara Lukasheva używa swojego głosu jako instrumentu pełnego dynamiki i palety brzmień, które nadają niepowtarzalny charakter każdemu utworowi.

Matthias Schriefl – tuba, trąbka
Tamara Lukasheva – wokal

 

MO`BLOW

Młode niemieckie strzelby, młode wilczki niemieckiej sceny jazzowej. Wciąż na fali wznoszącej. Budzą coraz większy entuzjazm swoim mocnym groovem, brzmieniem i energetycznymi rytmami. Mo` Blow, bo o nich mowa, są związani z wydawnictwem ACT i serią „Young German Jazz“. To przedstawiciele nowej generacji twórców jazzu zza naszej zachodniej granicy. Ten funkowy kwartet z Berlina zadziwił rodzimą scenę swoim debiutem „For Those About To Funk“. The Süddeutsche Zeitung napisała o ich debiucie: ”Impreza, i to nieprzeciętna, ale na wysokim poziomie”. Pozostali krytycy pokreślali ponadczasowość i złożoność albumu. Poza przychylnymi opiniami krytyków zdobyli również nagrodę "Future Sounds"  w konkursie odbywającym się podczas Leverkusener Jazztage. Jury konkursu było zgodne: „Mo` Blow rozświetliło scenę funkowym fajerwerkiem“. Ich najnowsze wydawnictwo "Gimme The Boots" udowadnia jeszcze dobitniej, że kwartet jest bardzo udaną hybrydą lat 70-tych ze współczesnością. Celem grupy było ukazanie się w czystej postaci, bez wsparcia dodatkowych gwiazd i gości. Wszystkie nagrania są autorstwa członków grupy. Wypracowane przez grupę brzmienie, wyraźnie dopracowane i słyszalne na tej płycie,  stało się ich znakiem rozpoznawczym. Energia muzyczna słyszalna w nagraniach jest owocem setek koncertów w Niemczech, ale także w Norwegii, Rosji a nawet Malezji. Koncertów, które żadną publiczność nie pozostawiły obojętną. Warto nadmienić, że często zaskakują publiczność wykorzystywanymi ”detalami brzmieniowymi” jak np. użyciem  didgeridoo czy traktowaniem wszystkich (bez wyjątku) instrumentów w sposób perkusyjny do tworzenia przedziwnych zestawień rytmicznych.

Felix F. Falk – saksofon, instrumenty perkusyjne
Matti Klein – piano rhodes
Tobias Fleischer – gitara basowa
André Seidel – perkusja

 

Dzięki staraniom Śląskiego Jazz Clubu (instytucji o ponad półwiecznej tradycji) Festiwal "Jazz w Ruinach" odbył się w tym roku już po raz dziewiąty. Tradycyjnie wszystko odbywa się w obrębie Ruin Teatru Miejskiego w Gliwicach - miejscu niezwykłym, jedynym w swoim rodzaju. Jak każdy dobry festiwal, Jazz w Ruinach również się rozwija.Od roku 2008 festiwal ma charakter międzynarodowy. Gościł już zespoły i muzyków z Finlandii, Norwegii, Słowacji, Mołdawii, Kolumbii, Węgier, Białorusi, Danii, Niemiec, Ukrainy, Rosji, USA, a nawet z Izraela. Do udziału w wydarzeniu zapraszani są młodzi wykonawcy i zespoły z całego świata. Wszystko po to by propagować nowe twarze i zjawiska w muzyce improwizowanej, około jazzowej, tworzyć platformę promującą nowe zespoły (i brzmienia) jazzu europejskiego (i nie tylko), przedstawiać jak jazz rozwija się w różnych częściach świata, jak młodzi twórcy rozumieją dzisiaj muzykę improwizowaną, jak ją przetwarzają, do jakich źródeł sięgają, gdzie szukają inspiracji.

Szczegółowy program Festiwalu dostępny na http://www.sjc.pl/page.php?page=programdetails&id=419

Zapraszamy na stronę głównego organizatora www.jazzwruinach.pl  « wsteczKONTAKT
Aleksandra Bernais
tel.: 32 461 20 70
e-mail: aleksandra.bernais@haus.pl
PARTNERZY

Organizator:

Partnerzy:


Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu/Konsulat RFN w Opolu

Współorganizacja:

Festiwal dofinansowany z budżetu Samorządu Miasta Gliwice