Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychWarsztaty – „Od węgla do słońca. Globalne wyzwania, lokalne rozwiązania w wizji zielonego Górnego Śląska”

Zapraszamy osoby w wieku od 18 do 26 lat na warsztaty, podczas których będzie można pogłębić wiedzę o aktualnych rozwiązaniach w obszarze ochrony środowiska, źródłach energii, ochronie klimatu, także w aspektach kulturowo-społecznych. Oferta skierowana jest do szkół, uczelni i uczestników indywidualnych.

 

 

 

 

 

 

Od węgla do słońca. Globalne wyzwania, lokalne rozwiązania w wizji zielonego Górnego Śląska

Jednodniowe warsztaty dla młodzieży i studentów w terminach:

26.11, 28.11, 30.11, 3.12, 5.12, 10.12, 12.12

Prowadzenie: dr Anna Gierlińska

 

Podczas warsztatów uczestnicy z Górnego Śląska podejmą temat wydobycia węgla, transformacji ekologicznej, środowiskowej oraz społeczno-kulturalnej oraz kryzysu ekologicznego. Zastanowimy się nad przyszłością swoich miast, ich zrównoważonym rozwojem, formach zachowania dziedzictwa postindustrialnego - nad otaczającą nas przestrzenią i możliwościami stworzenia zrównoważonych scenariuszy na rozwój regionu.

Żyjemy w epoce niesamowicie szybkich i intensywnych przemian i wielkich możliwości. Nowe technologie, podnoszenie jakości życia do poziomu, który w przeszłości był jedynie marzeniem, niosą jednak ze sobą ogromne koszty. Płaci za to środowisko naturalne. Kryzys ekologiczny: dewastacja ekosystemów, wymieranie gatunków dzikich zwierząt i roślin oraz ocieplanie się klimatu są poważnym zagrożeniem – nie tylko dla przyrody, ale również dla ludzi.

Po raz pierwszy w historii stajemy w obliczu tak wielkiego wyzwania i tak poważnego, globalnego zagrożenia. Skutki stylu życia naszego i poprzednich pokoleń dotkną nie kogoś w przyszłości, ale nas samych.

Górny Śląsk jest miejscem wyjątkowym na mapie transformacji, której jesteśmy świadkami. Górnictwo, które przez ubiegły wiek było głównym źródłem rozwoju regionu, powoli staje się częścią przeszłości. Jednocześnie nie można tracić z oczu wyzwań i potrzeb społecznych regionu.

Warsztat jest okazją do tego, by poznać globalne wyzwania, które stoją przed ludzkością, zdiagnozować lokalne problemy, poszukać własnych rozwiązań i zbudować nową wizję zielonego Górnego Śląska. W myśl maksymy: „Myśl globalnie, działaj lokalnie” uczestnicy zapoznają się z wiadomościami na temat zmiany klimatu w kontekście środowiskowym, ale też społecznym i ekonomicznym. Przyjrzymy się wyzwaniom rozwojowym Śląska i wypracujemy rozwiązania, które małe społeczność lokalne, ale też każdy indywidualnie będzie mógł podjąć, by zmieniać świat w lepsze miejsce.

Jednodniowe warsztaty odbędą się w terminach:

26.11

 

28.11

 

30.11

 

3.12

 

5.12

 

10.12

 

12.12

 


Program spotkania można pobrać w zakładce DO POBRANIA.

INFORMACJA DLA SZKÓŁ I UCZELNI: Zgłoszenie szkoły lub uczelni jest równoznaczne z zapewnieniem pomieszczenia do przeprowadzenia warsztatów oraz wyznaczeniem 20 uczestników powyżej 18-tego roku życia. Szkoły i uczelnie zgłaszają uczestników grupowo.

INFORMACJA DLA UCZESTNIKÓW INDYWIDUALNYCH: Warsztaty odbędą się w miejscach, gdzie zgłosi się najwięcej osób. Informacje dotyczące lokalizacji będą uzupełniane na bieżąco na naszej stronie internetowej oraz w formularzu.

Zgłoszenia przyjmowane są na podstawie poniższego formularza do 21 listopada.

Formularz dostępny jest również pod linkiem: https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=DQSIkWdsW0yxEjajBLZtrQAAAAAAAAAAAAN__tCzchNUQ0M5WU9GWFo4QkVLUTBSSEdaWjNBUjZEQy4u

 « wsteczKONTAKT

Thomas Schekalla
Manager projektów
thomas.schekalla@haus.pl
tel.: 32 461 20 70

DO POBRANIA

 Program [.pdf]

PARTNERZY

Projekt jest realizowany w kooperacji z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie